Sesje & Treningi Transformacji 
Emilia Ślimko

Feedback to neutralna informacja od świata w reakcji na to, co robisz. Gdy feedback Ciebie rani, to najprawdopodobniej lądujesz w swoim Bagnie. Często obserwuję w sobie i w innych strach przed informacją zwrotną. To strach przed utratą poczucia komfortu, konfrontacją z drugą osobą (będę się bronić i tłumaczyć), negatywnymi myślami na swój własny temat.

 

Takie widzenie feedbacku, jako krytyki i zagrożenia, zabiera wiele okazji do odkrycia czegoś nowego
i tak naprawdę dokonania ważnej zmiany.

 

Uświadom sobie: twoje działania, słowa, myśli - te wyrażone i niewyrażone - oraz to, gdzie umieszczasz swoją uwagę lub jej nie umieszczasz, za każdym razem mają wpływ na twoje otoczenie. Twoje otoczenie nieustannie daje Ci jasną informację zwrotną o każdym twoim działaniu.

 

Informacji zwrotnych nie dostajesz tylko od ludzi. Świat to nieustanny generator informacji zwrotnej. Spójrz na stan swojego zdrowia, jakość twoich bliskich i dalekich relacji, stan konta, swojego dobytku… tu dostrzeżesz, czy to, co robisz, tak naprawdę działa czy nie działa. 

 

To, co tworzysz, jest całkowicie oczywiste dla świata. Jest to tajemnicą tylko dla ciebie, dopóki nie otworzysz się na słuchanie reakcji twojego otoczenia na to, co robisz. 

 

Twoje nowe zrozumienie może być takie, że informacja zwrotna jest po prostu raportem z tego, co się wydarzyło. Informacja zwrotna mówi Ci dokładnie, co zadziałało i co nie zadziałało. Jest to niezwykle przydatna informacja, jeśli twoim zamiarem jest poprawić swoje wyniki i osiągnąć cel. 

 

Taka informacja jest złotem. 

 

Dlaczego potrzebujesz szczerego i rzetelnego feedbacku?

 

Korzystając z mapy na ogół wiesz, gdzie chcesz iść. Ale bez względu na to jak bardzo interesujący jest Twój cel i jak dokładna jest mapa, zanim będziesz mogła/mógł korzystać z mapy, potrzebujesz jeszcze wiedzieć, skąd startujesz. Potrzebujesz wiedzieć, gdzie jest twój “x”, który mówi: "JESTEŚ TUTAJ".

Skąd weźmiesz ten "x"? Z informacji zwrotnej.

 

Bez informacji zwrotnej nie znajdziesz drogi do skarbów zaznaczonych na mapie. 

 

MAPA SZYBKIEGO UCZENIA SIĘ

 

Za każdym razem, gdy podejmujesz DZIAŁANIE, zazwyczaj natychmiast otrzymujesz FEEDBACK. Gdy dostajesz informację “TO DZIAŁA!” - np. gdy słuchasz uważnie swojego rozmówcę i on się jeszcze bardziej przed tobą otwiera albo gdy przyjaciele chwalą Cię za ugotowanie kolacji, to dostajesz jasny sygnał, by kontynuować DZIAŁANIE w ten sposób. 

 

Następnym razem informacja zwrotna może być podobna albo możesz otrzymać sygnał “TO NIE DZIAŁA” - np. twój rozmówca zaczyna cię atakować, a przyjaciele przestają mówić pozytywnie o twojej kuchni. 

 

Jednym z bardzo sprytnych sposobów na odwrócenie uwagi od „negatywnych” informacji zwrotnych jest wejście w BAGNO. Jesteś w BAGNIE, kiedy słyszysz w głowie głosy takie jak: „nie jestem wystarczająco dobra/dobry, znowu się nie udało, nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie słucha, jestem zbyt głupi, jestem zbyt słaby” i tak dalej. Możesz też zacząć atakować inne osoby. 

 

Jak wydostać się z BAGNA?

 

Aby się z niego wydostać, wystarczy powiedzieć do siebie: “Mam te głosy w głowie! Jestem w Bagnie! Otrzymałam/otrzymałem informację zwrotną, która nie zgadzała się z moimi wyobrażeniami”. Jeśli powiesz osobie, która dała Ci informację zwrotną: „Dziękuję za twój feedback”, natychmiast zabierze Cię to z BAGNA.  

 

Następnie użyj tej informacji, jako dokładnej instrukcji, aby dokonać ZMIANY i zacznij JESZCZE RAZ...i kolejny raz.... To jest właśnie SZYBKIE UCZENIE SIĘ, które oszczędzi Ci bólu, frustracji i da radość w byciu w interakcji z życiem.

 

A więc: 

 

Działanie - Feedback - Zmiana - Działanie - Feedback...

 

 

 

 

(tekst na podstawie SPARK 21 | mapa: Possibility Management)

 

 

Feedback jest złotem

08 września 2021