Coaching & Treningi Transformacji 
Emilia Ślimko

Co oznacza dla nas kryzys klimatyczny? Czy jest się czego bać? Czym jest głęboka adaptacja? Będzie Te warsztaty to przestrzeń do wspólnej refleksji, dzielenia się, poznania nowych map myślowych oraz Agendy Głębokiej Adaptacji. To najwłaściwsza przestrzeń do bycia z ludźmi w czasie pandemii.
 
Gdzie Jesteśmy? Żyjemy w czasach bez precedensu, w epoce nieodwracalnych strat w ekosystemach naszej Planety. Jesteśmy świadkami globalnej zmiany klimatu, masowego wymierania gatunków, kryzysu pandemii. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń: jest bardzo źle, a zmiany postępują o wiele szybciej niż przewidywania. Konsekwencje naszej ekspansywnej działalności już są odczuwalne, a w perspektywie kolejnych lat będą kształtować naszą rzeczywistość.
 
Co dalej? Coraz częściej doświadczamy depresji klimatycznej z jednej strony, z drugiej, różnych postaci denializmu (zaprzeczania) wyrażającej się w postawie, że nic tak naprawdę się nie dzieje lub że już nic więcej nie da się zrobić - możemy jedynie czekać na to, aż cały ekosystem całkowicie się rozreguluje, powodując katastrofę klimatyczną, a społeczeństwa rozpadną się w walce o żywność, wodę i źródła energii. Depresja i denializm to tylko dwie opcje. Jest ich więcej! Eksplorowanie innych obszarów jest tutaj naszym celem.
 
DLACZEGO AGENDA GŁĘBOKIEJ ADAPTACJI?
Prof. Jem Bendell w 2018 r. zaproponował Agendę Głębokiej Adaptacji, jako mapy nawigacyjnej w czasie katastrofy klimatycznej. Zaobserwował, że nikt w kręgach osób zajmujących się zrównoważonym rozwojem, nie rozważa poważnie grożącej nam katastrofy i jej konsekwencji. A tym bardziej tego, jak będziemy żyć, na co mamy się przygotować i czego będziemy potrzebować już w niedalekiej przyszłości.
Jem Bendell stawia 4 pytania - o to co dla nas ważne, które mogą nam dopomóc w znalezieniu właściwego kierunku w życiu osobistym i naszych wspólnych działaniach. Przyjrzymy się razem odpowiedziom na te pytania. W obecnej sytuacji potrzebna jest gigantyczna siła naszej wspólnej reakcji! Tylko taka może zainicjować potrzebną zmianę.
 
DLA KOGO?
Dla każdego kogo porusza problem kryzysu klimatycznego i kto szuka możliwości współdziałania.
Na warsztacie będziemy korzystać z narzędzi, które wypracowała wrocławska grupa Głębokiej Adaptacji, w tym narzędzi “Work that Reconnects” z dorobku Joanny Macy oraz map Possibility Management.
 
KIEDY?
Warsztat online 07.11.2020 w godz. 10-17 na platformie Zoom.
 
Zapisy na warsztat pod adresem: freeka40@gmail.com
Link do warsztatu otrzymasz po przesłaniu zgłoszenia.
 
Prowadzące: Emilia Ślimko, Wanda Kuch i Katarzyna Szymczak z wrocławskiej grupy Głębokiej Adaptacji.
 
Warsztat jest darmowy. 
 
 
 
O Głębokiej Adaptacji:
Artykuł w Przekroju  https://bit.ly/2sNukX9
Artykuł prof. Bendella - część o zmianach klimatu oraz jego propozycji  https://bit.ly/2OBBYMs

 

Głęboka adaptacja [warsztaty on-line 7.11.2020]

24 października 2020