Sesje & Treningi Transformacji 
Emilia Ślimko

Kondycja współczesnego świata jest odzwierciedleniem map jakimi myślimy i historii, w które wierzymy. Wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy wymieranie życia na Ziemi, stawiają przed nami pytania: czy te mapy i  historie nam służą? za czym tak naprawdę się opowiadamy? czy podążamy za życiem czy destrukcją?

 

Na pewno już nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie tych wyzwań. Dane naukowe z całego świata potwierdzają, że człowiek i skala jego działalności, zmieniają klimat i wpływają na wszystkie ziemskie ekosystemy. Żyjemy w epoce antropocenu, epoce bez precedensu w dziejach Ziemi. Grozi nam katastrofa klimatyczna, zapaść społeczna, pogrążenie się w chaosie. Dostajemy nieustannie informację zwrotną od naszej planety, że ten sposób działania nastawiony przede wszystkich na eksploatację, jest nie do utrzymania.

 

Obecna kultura podtrzymuje historię, że ktoś za nas to wszystko posprząta, że możemy nadal konsumować i rozwijać się gospodarczo, jak zwykliśmy to robić. To odpowiedzialność poziomu dziecka. Weź, użyj, wyrzuć, kup nowe. Życie na planecie o ograniczonej ilości zasobów naturalnych ma swoje konsekwencje. Boleśnie się o tym przekonujemy przekraczając kolejne granice planetarne, których naruszenie zagraża całym ekosystemom i, jak już wiemy niemal na pewno, naszemu przetrwaniu.

 

Czas dorosnąć w wymiarze indywidualnym i całych społeczeństw. Osobista transformacja jest w tym niezbędna. Najprostsza i jednocześnie niełatwa do niej droga wiedzie przez obniżanie progu znieczulenia na to, co dzieje się ze światem i odbudowanie z nim więzi oraz połączenia. To także odbudowanie relacji ze swoim wnętrzem przez uznanie swojej współzależności i odpowiedzialności za rzeczywistość, w której żyjemy. Znajdziemy wskazówki jak to robić w podejściach ekologii głębokiej i głębokiej adaptacji do kryzysu klimatycznego.

 

Transformacji wymaga styl życia, który przyjęliśmy za oczywisty - obowiązujące wzorce konsumpcji, gospodarki, polityki, modele rozwoju.

 

Potrzebujemy nowych, adekwatnych do realiów, map i historii, na podstawie których zaczniemy tworzyć inną przyszłość. I co ważne, działać zacząć musimy już teraz. Według danych naukowych mamy kilkanaście lat na całkowitą transformację naszego stylu życia.

 

Odpowiedzialność to przywilej człowieka dorosłego. To świadomość tego, co jest, w akcji. W działaniu.

 

Świadomość w akcji

12 października 2020